Aydınlatma sadece ev ve ofis gibi küçük mekanların değil; ambalaj, denizcilik, spor, madencilik, imalat, karayolları, dış mekanlar ve endüstri gibi birçok alanda önemli bir unsurdur. Aydınlatmada kullanılacak ürünler kullanılacağı iç ve dış mekâna göre değişiklik gösterir. Ev ve ofis gibi mekanların dışında elektrik armatürlerinin tasarımları ağır hizmet verecek şekilde hazırlanmalıdır. Endüstriyel aydınlatma cihazları başta olmak üzere birçok mekânda kullanılan aydınlatma ekipmanları yoğun kullanım, olumsuz hava koşulları, iklim farklılıkları, sıcaklık ve ısı gibi koşullarda tam performanslı çalışmalıdır. Aydınlatmanın büyük mekanlarda kullanılmasındaki sebeplerinden biri de işletmelerin güvenliğini sağlamasıdır.

Bunları da okuyacaksınız

Endüstriyel Aydınlatma Sistemleri

Endüstriyel işletmelerde kullanılacak olan led aydınlatma sistemlerinin özellik ve tasarımları kullanılacak olan mekâna göre değişiklik göstermektedir. Aydınlatma ekipmanlarının işletmelerde kullanılması ve yerleştirilmesi sırasında bağlı bulundukları sektörün kendi içerisindeki mevzuata göre tasarlanmaları gerekiyor. Tasarımın işletmeye göre farklılık göstermesindeki başlıca sebepler kimi işletmenin aydınlatıcılarının alçak yerleştirilmesi, kimi işletmelerde güvenlik noktasında kör noktaları göre şekilde yerleştirilmesi ve sektörün içerisinde çalışan bireylerin en iyi performansı verecek şekilde aydınlatma cihazları tasarlanmalıdır.

Aydınlatma sistem olarak mekânın ışıklandırmasına yardımcı olsa da bilindiği üzere bu sistemler işletmelerde yangın gibi büyük risklere de sebep verebilmektedir. Kâğıt, naylon, tekstil vb. gibi işletmelerde yangın risklerinin büyük olmasından dolayı burada kullanılacak olan aydınlatmaların armatürleri yüksek güvenlikli olanlarından tercih edilmelidir.

Endüstriyel Alanda Kullanılan Aydınlatma Tesisatları

Endüstri gibi geniş bir yelpazeye sahip alanlarda kullanılacak olan aydınlatma sistemlerinin kurumunda dikkat edilmesi gereken hususların başında malzeme seçimi gelmektedir. Aydınlatma tesisatında kullanılan olan ekipmanların seçimi sırasında iç mekân veya dış mekân farklılığı ilk sırada gelirken, led aydınlatma tasarımının yapılacağı sektörde bir o kadar önemlidir.

İlginizi çekebilir :  İhtiyaca Uygun Led Aydınlatma Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Geniş endüstriyel alanların aydınlatılması sırasında mekânın ışıklandırılması çok önemlidir. Özellikle çalışan bireylerin imalat hızlarının arttırılmasında, iş kazalarının meydana gelmemesinde ve çalışma temposunun maksimum düzeye çıkarılmasında etkin rol oynar. Endüstriyel işletmelerde tercih edilen aydınlatma tesisatları genellikle yüksek kaliteye sahip sanayi tipi aydınlatma armatürlerine ve ekipmanlarına sahip olması gerekir.

Endüstriyel Alanda Kullanılan Led Işık Çeşitleri

Güvenlik ve iş kazaları başta olmak üzere endüstriyel alanlarda kullanılacak olan led aydınlatma çeşitleri iş temposunun arttırılması, iş gücü verimliliği ve estetik görünümlü olmalıdır. Enerji tüketimi noktasında led aydınlatmalar diğer klasik aydınlatma ekipmanlarından tasarruflu ve uzun ömürlü oldukları için işletmelerin gelir gider tablolarına da olumlu yansıma sağlar.

Endüstriyel işletmelerde tercih edilen led ışık çeşitleri yüksek tavanlı ve alçak tavanlı olarak sınıflandırılır. Bunun yanında metal halid ve floresan olarak bilinen deşarj lamlar tercih edilirken, son yıllarda özellikle civa içermeyen ve doğa dostu led armatürler tesislerin ve işletmelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Üretim ve imalatın arttırılmasının yanı sıra belirli işletmelerde yangın ve iş kazalarına mahal vermemek için yüksek kaliteli armatürler her zaman ilk tercih olmalıdır.