LED Aydınlatmalı Sistemleri ve Özellikleri

İngilizce kökenli kelime grubu olan Light Emitting Diode kısaltması olarak karşımıza çıkan LED, aydınlatma sistemlerinin şimdilerde başını çektiği ekipmanlar arasındadır. Açık alanlardan kapalı alanlara, evlerden ofis ve işyerlerine, endüstri ve sanayiden karayollarına kadar birçok sektörde kullanılmaktadır. LED’li aydınlatma sistemleri klasik aydınlatma sistemlere göre yapısal ve kullanıma bağlı büyük farklılıklar gösterir. Geleneksel aydınlatma sistemlerine göre kaliteli, uzun ömürlü, ışık kalitesi, renk farklılığı ve düşük enerji tüketimleri yönünden ön plana çıkmaktadır.

LED aydınlatma sistemlerinin yapısı; yarı iletken, ışık yayma ve diyot temelli özelliklerine sahip elektronik devre elemanları olarak ön plana çıkmaktadır. Klasik aydınlatma cihazlarına göre LED aydınlatma ekipmanları silikonlu olup akımı sistem içerisine çekmeye bağlı olarak fotonun açığa çıkmasıyla aydınlatma sağlarlar. LED aydınlatma çeşitleri geleneksel aydınlatmalara göre farklı ışık verecek sisteme ve yapıya sahiptir. Böylece birçok renkli mekânda tercih edilmelerine olanak sağlamaktadır. Geleneksel aydınlatmalarda yüksek akımın farklılığına bağlı olarak ampul vb. cihazlar zarar görürken, LED sistemlerin yapısında akımı dengeleyici seri akım sınırlama direncinin bulunmasından dolayı bozulmalarının önüne geçerek daha uzun ömürlü kullanılmalarıdır.

Sanayi LED Aydınlatmalarının Seçimi Nasıl Yapılır?

Ağır sanayi başta olmak üzere endüstriyel alanda kullanılan aydınlatmaların seçimi sırasında dikkat edilecek birtakım hususlar bulunmaktadır. Geleneksel aydınlatma ekipmanlarının yanı sıra sahip olduğu avantajlar sayesinde LED aydınlatma ekipmanları daha çok tercih edilmektedir. Bu aydınlatmalar işletmelerde kullanım ve tasarıları sırasında belirli hususlara ve sektörel bazlı olarak uyulması gereken mevzuatlar bulunmaktadır.

Tercih ve uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında ağır sanayi ve diğer sanayi türlerinin içerisinde yer alan sektörlerin farklılık göstermesi gelmektedir. Bazı sektörler aydınlatma ekipmanlarını tercih ederken sadece diğer işletmelerde olduğu gibi aydınlatma ve güvenliğe yönelik değil, ürettiği ve kullandığı ham maddeden dolayı yangın ve diğer iş kazalarına da özen göstermesi gerekir. Kâğıt, boya, tekstil, yakıcı ve yanıcı madde üretimi yapan firmalar aydınlatmalarının seçimi sırasında ilgili mevzuatlarına dikkat etmek suretiyle yangın gibi sorunları da tetikleyici hususları göz önünde bulundurmalıdır.

İlginizi çekebilir :  Endüstriyel Aydınlatmada Kullanılan Led Işık Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel Makinelerde Kullanılan Aydınlatmalar

Üretim ve imalat sektörü içerisinde yer alan işletmelerin bazıları bünyesinde bulunan makinelerde personellerini doğrudan yakın temas içerisinde çalıştırmaktadır. Tekstil makineleri, CNC tezgâhları, seri üretim ekipmanları ve bant olarak tabir edilen işletmelerde genellikle LED aydınlatmalı cihazlar kullanılır. LED’li aydınlatmaların çeşitleri arasında yer alan şerit ledler sanayi makinalarında en çok tercih edilenleridir. Bu aydınlatma çeşitleri iyi enerji tasarrufu sağlamasının yanında istenildiği makine ve aparatlara kolaylıkla monte edilebilmesidir.

Sanayi makinalarını kullanan operatörlerin doğrudan yakın temas halinde olduğu cihazlarda yakın aydınlatma bağlamasında şerit LED aydınlatmalar büyük kolaylık sağlamaktadır. Maden, nakliye, çelik vb. sanayi alanlarında kullanılacak olan aydınlatma ekipmanlarının patlamaya dayanımlı olması da son derece önemlidir.